Meny
Meny

Råsunda söker två lärare i fritidshem

Solna Barn- och utbildningsförvaltningen Sista ansökningsdag: 2020-04-29

Vi söker nu två grundskollärare i fritidshem!

I Solna och på vår skola pågår ett stort samarbete för att utveckla fritidsverksamheten och tydliggöra pedagogernas arbetsuppgifter samt att utveckla digitaliseringen på fritidshemmen. Solna stad har även en reglerad samverkan mellan skola och fritids. Tillsammans med dig skapar vi en organisation för att du ska ha möjlighet att lyckas i din roll som lärare i fritidshem/fritidspedagog i Råsunda skola. För din kompetensutveckling får du delta i nätverk för yrkesgrupp. Vi söker dig som har ett stort engagemang och en vilja att utvecklas tillsammans med kollegor och elever. Du är legitimerad lärare i fritidshem eller fritidspedagog och vi ser gärna att du har tidigare erfarenhet av pedagogiskt arbete med barn.

Du har en god förståelse för hur eleverna tar till sig kunskap samt har förmåga till samverkan med såväl våra elever som föräldrar och kollegor. Vi tror att det är viktigt att du är en trygg och stabil person som är uppmärksam och tillmötesgående i ditt bemötande.

Du är strukturerad och tydlig i din roll som pedagog och vet hur man planerar verksamheten på fritids. Du har förmåga att skapa goda relationer med barn och föräldrar och kan se varje barns förutsättningar, styrkor och möjligheter. 

Om Råsunda skola

I Råsunda skola finns framtiden! Vi är en traditionell skola med goda kunskapsresultat som arbetar för framtidens medborgare. Här studerar 620 antal elever från förskoleklass till årskurs 6. Samtliga våra lärare har en hög kompetens och är legitimerade. Skolan har ett centralt läge mitt i Råsunda nära kommunikationer. På Råsunda skola får varje elev verktyg för ett livslångt lärande. Varje elev som lämnar skolan ska ha en positiv självbild, uppnått en hög kunskapsnivå samt utvecklat ett användbart språk som fungerar väl i alla sammanhang. Viktiga kunskaper för framtiden, förutom kunskapskraven, är social kompetens, kommunikativ kompetens och förmåga att lösa problem. Våren och sommaren 2019 renoverades hela lågstadiedelen och matsalen är också nyrenoverad.

Skolbyggnaden består av en äldre del från år 1919 och en yngre tillbyggnad från tidigt 1950-tal. Mellanstadiet undervisas i gamla byggnaden och lågstadiet i den nyare delen. Skolans bibliotek fungerar som ett nav för hela skolan.

Fritids

Fritidshemmet består av hemvister årskursvis från förskoleklass till åk 3 och för åk 4-6 finns fritidsklubben. Våra lokaler är nyrenoverade och väl anpassade för en god fritidsverksamhet. Fritidspersonalen har ett kompensatoriskt uppdrag och samverkan mellan skola och fritids är en prioriterad del för skolan. Lärandet pågår även under raster och när lektionerna tar slut.

Mer information och ansökan

Tjänsten är tillsvidare och på 100%.

Vi rekryterar fortlöpande och ser fram emot att läsa din ansökan snarast, dock senast den 29 april. Intervjuer kan komma att ske under ansökningstiden.Vid frågor är du välkommen att höra av dig till:

Paulina Pastene Skaneby bitr rektor, paulina.pastene-skaneby@solna.se

Tillträde: augusti 2020

Behörighetskrav: legitimerad lärare i fritidshem

Solna stad har gjort medieval för samtliga rekryteringar så vi undanber oss därför samtal från annonssäljare eller säljare av rekryteringstjänster

I Solna arbetar engagerade medarbetare med uppdraget att utveckla staden och välfärden med solnaborna i fokus. Detta gör oss till en spännande och utvecklande organisation att arbeta inom. Barn- och utbildningsförvaltningen svarar för omsorg och utbildning av barn och ungdomar. I verksamheten ingår förskola och pedagogisk omsorg, förskoleklass, fritidshem, grundskola, särskola och en gymnasieskola. Solna är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Kungliga nationalstadsparkens lugn och storstadens puls. Vår vision är att Solna ska vara en levande och trygg stad, som förenar hållbar utveckling med en god ekonomisk hushållning för att trygga framtidens välfärd. Här finns attraktiva bostäder, framgångsrika företag, utmärkta kommunikationer, förstklassig samhällsservice och ett rikt kultur- och idrottsutbud. Solna stad är nu inne i en spännande utvecklingsfas, befolkningen växer och många företag söker sig hit.