Meny
Meny

Tallbackaskolan söker lärare till höstterminen 2020

Barn- och utbildningsförvaltningen Sista ansökningsdag: 2020-05-31

I Solna arbetar engagerade medarbetare med uppdraget att utveckla staden och välfärden med solnaborna i fokus. Detta gör oss till en spännande och utvecklande organisation att arbeta inom. Barn- och utbildningsförvaltningen svarar för omsorg och utbildning av barn och ungdomar. I verksamheten ingår förskola och pedagogisk omsorg, förskoleklass, fritidshem, grundskola, grundsärskola och en gymnasieskola.

Tallbackaskolan är en kommunal grundskola i Huvudsta i Solna. Skolan har ca 470 elever. Vi har förskoleklass, fritids, grundsärskola och grundskola årskurs 1–9. Vi arbetar i ämneslag och arbetslag. Tack vare skolans geografiska läge är det lätt att ta sig hit kommunalt.

Tallbackaskolans ledord är Trygghet, Respekt, Ansvar och Arbetsro. Här känner sig elever och personal hemma och tillsammans utvecklas och lär de av varandra. Till exempel genom att vi deltar i det globala projektet ”Allas rätt till utbildning.”

Vi är inne i en spännande utvecklingsfas där vi arbetar mot att bli en NPF-certifierad skola. Vi har också startat upp ett projekt med Friends för att bli en ännu tryggare skola.

Inför höstterminen 2020 söker vi lärare

Vi söker legitimerade lärare i:

  • Ma/no heltid, tillsvidare för undervisning i årskurs 7–9.
  • Musiklärare heltid, tillsvidare för undervisning i samtliga årskurser.
  • Tyska heltid, tillsvidare för undervisning i årskurs 7–9 där du även kommer att arbeta på Skytteholmsskolan och Ulriksdalsskolan här i Solna stad

Vi söker dig som, precis som vi, har ett stort engagemang och en vilja att utvecklas tillsammans med kollegor och elever. Du är legitimerad lärare med erfarenhet av pedagogiskt arbete. Vi söker dig som kan skapa situationer där elever lyckas. Ditt ledarskap bottnar sig i tron om att alla barn kan och vill utvecklas. Din undervisning utgår från vetenskap och beprövad erfarenhet som gör att du lyckas skapa goda lärmiljöer (didaktisk, emotionell och fysisk). Som person är du lyhörd för elevernas behov, tydlig, respektfull och har stor förmåga till samverkan med såväl våra elever som föräldrar och kollegor.

Du har ett positivt förhållningssätt till ITK som ett självklart verktyg i såväl pedagogik som dokumentation. Din arbetsinsats grundas utifrån ett stort engagemang där du är initiativrik och vill vara med och utveckla vår skola. Du planerar, organiserar och prioriterar på ett effektivt sätt och säkerställer att alla processer fullföljs med god kvalitet.

Mer information och ansökan
Vi rekryterar fortlöpande och ser fram emot att läsa din ansökan snarast, dock senast den 31/5. 

Vid frågor gällande rekryteringsprocessen är du välkommen att höra av dig till Attrahera & Rekrytera, rekrytering@solna.se

Vid frågor gällande skolan är du välkommen att höra av dig till rektor Daniel Palm, daniel.palm@solna.se. Facklig kontaktperson för LR är Annika Ståhl. Annika-stahl@solna.se

Solna stad har gjort medieval för samtliga rekryteringar så vi undanber oss därför samtal från annonssäljare eller säljare av rekryteringstjänster.

I Solna arbetar engagerade medarbetare med uppdraget att utveckla staden och välfärden med solnaborna i fokus. Detta gör oss till en spännande och utvecklande organisation att arbeta inom. Barn- och utbildningsförvaltningen svarar för omsorg och utbildning av barn och ungdomar. I verksamheten ingår förskola och pedagogisk omsorg, förskoleklass, fritidshem, grundskola, särskola och en gymnasieskola. Solna är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Kungliga nationalstadsparkens lugn och storstadens puls. Vår vision är att Solna ska vara en levande och trygg stad, som förenar hållbar utveckling med en god ekonomisk hushållning för att trygga framtidens välfärd. Här finns attraktiva bostäder, framgångsrika företag, utmärkta kommunikationer, förstklassig samhällsservice och ett rikt kultur- och idrottsutbud. Solna stad är nu inne i en spännande utvecklingsfas, befolkningen växer och många företag söker sig hit.