Meny
Meny

Lärare i Musik till Råsunda Centralskola

Solna Barn- och utbildningsförvaltningen Sista ansökningsdag: 2020-05-31

Råsunda centralskola är Solna stads nyaste högstadieskola som öppnade höstterminen 2018. Skolan tar emot 360 elever i årskurserna 7–9. Skolan ligger på klassisk Solnamark i hörnet av den plats där gamla Råsundastadion låg, med bra kommunikationer till såväl tunnelbana som tvärbana. Fokus från start är på goda resultat, trivsel och trygghet.

I skolans entréhall finns café och bibliotek där elever och lärare kan vistas nära varandra även utanför lektionstid, vilket skapar trygghet och trivsel. Här finns också närhet till skolsköterska, kurator och rektorsexpedition. På samma plan ligger skolans matsal med eget tillagningskök.

Respektive årskurs har egna ljusa och fina lärosalar, grupprum, toaletter, sällskapsytor med soffor samt arbetslagsrum för lärarna. De gemensamma ämnessalarna är modernt utformade för lärande och för att möta dagens behov. Alla elever har en egen bärbar dator och klassrummen är utrustade med modern teknik.

Visionen för skolan är att varje person på Råsunda Centralskola ska komma till sin rätt. I vår gemensamma värdegrund kring eleverna tänker vi att eleven vill om hen kan, att lika inte alltid är rättvist, att positiv förstärkning är mer effektivt i danandet till goda vuxna än tillrättavisningar men framförallt att varje elev är rätt elev. Skolan har ett väl utvecklat elevhälsoarbete och en välfungerande och prioriterad organisation för särskilt stöd. Vi gör oss måna om att se varje elev som en individ och samarbetar kring eleverna i årskursvisa arbetslag.

Till höstterminen 2020 organiserar vi oss i basgrupper bestående av 60 elever i varje som fördelas i olika undervisningsgrupper. Vi inför även elevcoacher som ansvarar för stora delar av mentorskapet i ett arbetslag och tillsammans med lärare och elevhälsoteam driver det förebyggande och främjande arbetet med trivsel, trygghet och studiero tillsammans med eleverna.

Om tjänsten
Vi söker nu en lärare i Musik på ca. 50% av heltid

Vi söker dig som, precis som vi, har ett stort engagemang och en vilja att utvecklas tillsammans med kollegor och elever. De ser att samarbete och ett helhetstänk kring verksamhet och elever är nyckeln till ett gott arbetsklimat för dig själv, dina kollegor och våra elever. Du har någon form av pedagogisk utbildning och erfarenhet av pedagogiskt arbete. Vi söker dig som vill bidra till att skapa situationer där elever lyckas. Ditt ledarskap bottnar sig i tron om att alla barn kan och vill utvecklas. Som person är du lyhörd för elevernas behov, tydlig, respektfull och har stor förmåga till samverkan med såväl våra elever som föräldrar och kollegor.

Du har ett positivt förhållningssätt till IT som ett självklart verktyg i såväl pedagogik som dokumentation. Din arbetsinsats grundas utifrån ett stort engagemang där du är initiativrik och vill vara med och utveckla vår skola. Du planerar, organiserar och prioriterar på ett effektivt sätt och säkerställer att alla processer fullföljs med god kvalitet

Mer information och ansökan
Tjänsten är en tillsvidaretjänst på 50% med tillträde ht 20.

Vi rekryterar fortlöpande och ser fram emot att läsa din ansökan snarast, dock senast den 31 maj.

Vid frågor gällande är du välkommen att höra av dig till Susanna Franzén (susanna.franzen@solna.se), rektor på Råsunda Centralskola.

Vi tar gärna emot frågor från dig som har frågor kring tjänsten, men tackar nej till dig som säljer rekryterings- och annonstjänster.

 

I Solna arbetar engagerade medarbetare med uppdraget att utveckla staden och välfärden med solnaborna i fokus. Detta gör oss till en spännande och utvecklande organisation att arbeta inom. Barn- och utbildningsförvaltningen svarar för omsorg och utbildning av barn och ungdomar. I verksamheten ingår förskola och pedagogisk omsorg, förskoleklass, fritidshem, grundskola, särskola och en gymnasieskola. Solna är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Kungliga nationalstadsparkens lugn och storstadens puls. Vår vision är att Solna ska vara en levande och trygg stad, som förenar hållbar utveckling med en god ekonomisk hushållning för att trygga framtidens välfärd. Här finns attraktiva bostäder, framgångsrika företag, utmärkta kommunikationer, förstklassig samhällsservice och ett rikt kultur- och idrottsutbud. Solna stad är nu inne i en spännande utvecklingsfas, befolkningen växer och många företag söker sig hit.
Kontakt:
Anita Unger Terzakis, biträdande rektor
072-202 36 98
anita.unger@solna.se

Jan J Jämsä, Bitr. rektor
072 513 45 23
jan.jamsa@solan.se

Susanna Franzén, rektor
072-5832235
Susanna.Franzen@solna.se